Bible aneb co si myslím o náboženství

26. srpna 2017 v 17:38 | Žolanda |  Čtu
Možná jste si všimli, že poslední dobou prožívám dosti hektické období, a proto jen občas napíšu pár řádek a většinou zveřejním hlavně fotky. Je to už nějaký ten měsíc, co jsem psala o Jarním Arachne, jak to bylo úžasné.

Velkou část prázdnin jsem strávila na chatě a pak jsem odjela směrem na sever naší republiky tentokrát na Letní Arachne. Miluju ty lidi, konečně mohu říct, že mám skutečné přátele, dříve jsem v podstatě ani nevěděla, co to slovo "Přátelství" znamená.. teď už to vím a jsem za to neskonale všem vděčná.. za to, že je mám a mohu s nimi trávit aspoň občas čas. O těchto lidech ale nyní psát nechci. Ještě před létem jsem byla ještě na jedné akci, kde jsem poznala též spoustu zajímavých lidí. Byla jsem v Bílých Karpatech. Nádherné místo. Ale ani o tomto nechci psát. Chci psát o náboženství, konkrétně o křesťanství. Dřív, kdo věřil v Boha, byl pro mě cvok, nechápala jsem to. Zkrátka jsem si představovala starého člověka s bílými vousy, jak sedí nad námi na mráčku a hraje si s námi jako s loutkami. Nechápala jsem, jak někdo může věřit v něco tak neuvěřitelně nepravděpodobného, jako byla právě tato moje dětská představa.Hodně lidí si trvá na svých debilních názorech.. stojí si za nimi za každou cenu a nejsou schopni přijmout jiný názor, natožpak ten svůj názor změnit. Zkrátka moc práce. člověk musí myslet, namáhat si hlavu. Možná to teď bude znít sebestředně, ale já jsem se nikdy nebránila cizím názorům.. ano říkala jsem si tohle je 3,14čovina, ale i tak jsem si názor vyslechla, protože jedině poté mohu dotyčnou osobu pochopit a přiblížit se jí.. až teprve tehdy, když vím, jak se dívá na svět.. z jakého úhlu. A proto i když mi to přišlo debilní, vyslechla jsem si v Bílých Karpatech diskuzi na téma "Bůh". Byla jsem zvědavá, proč i moji přátelé.. lidi, které považuji za inteligentní, kteří mají všech pět pohromadě mohou věřit v "blbečka na mráčku".

Musím se přiznat, že až do teď ne úplně vše chápu, ale hodně mi to otevřelo oči a změnilo můj názor na věc. Když jsem si diskuzi vyslechla. Jen poslouchala, jak se spolu o tom baví. Uvědomila jsem si, že oni nevěří v "blbečka na mráčku", ale zkrátka v něco, co přesahuje jejich myšlení.. jedna osůbka řekla, že si představuje Boha jako něco, co je tak abstraktní, až je to konkrétní. Uvědomila jsem si, že věří v něco, co je "za vesmírem", zároveň všude kolem nich. Věří v něco, o čem si myslí, že když se k tomu budou snažit přiblížit.. duševně přiblížit.. obohatí je to.. udělá to z nich lepší lidi. Došlo mi, že v něco věřit, ať je to cokoliv (protože každý z nich si Boha představuje trochu jinak), není jednoduché, protože vám to ovlivňuje následně každou vteřinu vašeho bytí. Abych to uvedla na pravou míru, oni se nechovají, tak aby Bohu zalezli do zadku.. chovají se přirozeně a snaží se myšlenkově sami dospět k tomu, že některé věci jsou špatné a pak je přestanou dělat. Nedělají to, že by slepě poslouchali Boha, protože to je hloupost.. oni zkrátka myslí, přemýšlí a tím se obohacují a dostávají k Bohu blíže.

Zkrátka jsem si uvědomila, že to vůbec není hloupé věřit v Boha, ale záleží na tom, jakou formou v něho věříte, jestli slepě už od dětství, protože jsou věřící rodiče.. a pak skutečně děláte věci, které mi přijdou debilní.. mluvíte slušně, potichu.. stále se omezujete.. potichu se smějete kravinám a jste nudní a i vy samy se nudíte, ale nejste schopni z tohoto stádia vylézt. A nebo věříte.. skutečně věříte.. a to ne díky rodičům, ale sami jste k tomu dospěli svými myšlenkovými pochody.. a víte, že Bůh po vás nechce, abyste se omezovali v tom jací jste.. proto mluvíte sprostě, když chcete a myslíte, že je to vhodné.. smějete se, užíváte si života a stále přemýšlíte, dospíváte víc a víc a tím se k Bohu přibližujete.

Věřit ve vyšší moc, která přesahuje naše chápání.. to dokáži pochopit.. každý v něco věří i já.. a možná právě v něco takového.. nechápu však stále jedno a to některé hlouposti v Bibli typu "Budiž světlo" nebo neposkvrněné početí Panny Marie. Prostě promiňte, ale v tyhle 3,14čoviny zkrátka věřit nemohu. Možná dělám chybu v tom, že to beru doslovně.. možná se to má brát jen jako přirovnání.. jen jako něco nad čím se máme zamyslet. Nevím.

A teď konečně k té Bibli.. poté co jsem si vyslechla tuto děsně zajímavou diskuzi, která mě přinutila se nad touto celosvětovou otázkou zamyslet, jsem zašla do knihovny a půjčila si Bibli.. tu knížku, kterou jsem předtím opovrhovala, která se mi hnusila, tím jak je psaná toporným jazykem a je dlouhá jak něco. Začala jsem si číst některé pasáže a musím uznat, že některé se mi líbili. Například: Ježíš a hříšnice v domě farizeově či Láska nejvyšším darem a co se týče žalmů, vyhrál u mě Žalm 38. Na druhou stranu čím více jsem Bibli pročítala, tím více mi přišlo, že Bůh je šíleně sebestředný.. přišlo mi to.. takhle nebo takhle mi zalezte do zadku a já potom vyslyším vaše modlitby.


Zkrátka rozhodně mě ta diskuze obohatila.. donutila mě udělat si vlastní názor a to nejen na křesťanství, ale i všechny ostatní náboženství.. možná časem nahlédnu i do Koránu či do textů, které napsal Buddha atd. Na druhou stranu ale věřící, který věří v "Budiž světlo" ze mě nebude.

Potvrdilo se mi, že by člověk skutečně nikdy neměl říkat nikdy. Říkala jsem si, nikdy nebudu věřit v Boha, číst Bibli a pak najednou poznám pár šíleně zajímavých lidí a zjistím, že věřit v Boha není kravina a Bible, i když je strašně dlouhá a mnohdy pro mě nudná, má taky něco do sebe. Zjistila jsem, že je skutečně dobré mít otevřenou hlavu úplně ke všemu a držet se přísloví, které jsem nikdy neměla moc v oblibě a tím je: "Nevylévat s vaničkou i dítě." Zkrátka od všech si člověk, může něco odnést, stačí používat mozek. Možná jsem ho právě neměla ráda z toho důvodu, že je zkrátka jednoduší přejímat názory jiných, či na některé věci názor nemít vůbec než.. myslet, vyhledávat si informace a zkrátka používat svůj mozek naplno.. možná už tímto se právě ze mě stává věřící, který stoupá duchovně nahoru. Tím že myslím, i když je to namáhavé a bolestivé.

Možná se mýlím v tom, jak momentálně chápu náboženství, ale opakuji, že se rozhodně nebráním tomu vyslechnout jiný názor a ani se nebráním ten svůj změnit. Možná ale zase úplně jinam než je zase ten váš názor, který jste mi řekli. Budu velmi ráda, když napíšete svůj názor. Nebráním se jakékoliv diskuzi.. velmi mě to zajímá, obohacuje, inspiruje a proto budu za každý budu velmi ráda.

(Možná to vysvětluji nesrozumitelně. Vím, co mám na mysli, ale asi zkrátka neumím zas tak dobře vyjadřovat své myšlenky, jestli nerozumíte, klidně napište, já to zkusím přeformulovat.)
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 26. srpna 2017 v 18:10 | Reagovat

Proti viere ako takej nemám nič. Nech si každí verí v čo chce. Ale kresťanstvo a biblia mi je silne proti srsti. Možno je to negatívnymi skúsenosťami, možno tým že sa mi protivia veriaci, ktorí sú ako slepé ovečky, či militantní bojovníci proti každému inému názoru...
Biblia je pre mňa rozprávková kniha so skrytými posolstvami.
Viac ma oslovil budhizmus, ktorý je podľa mňa chápavejší a nehádže ma hneď na dno pekla medzi neveriacich psov.
Ale toť môj názor.

2 Vanimaré Vanimaré | Web | 26. srpna 2017 v 19:16 | Reagovat

Moc pěkný článek. Přečetla jsem ho jedním dechem.
Osobně jsem věřící člověk. Dostala jsem se do stádia, že studuji teologii. A dozvídám se spoustu zajímavých věcí.
Zatím nejzajímavější byla dogmatika a liturgika. V dogmatice jsme se učili že Bůh nemůže být sebestředný, protože by jinak neposlal svého Syna Ježíše. Lépe je to popsané v knize Jako v nebi, tak i na zemi od prof. Ctirada Pospíšila.
Celá bible je vlastně poselství o Kristu, směřuje k němu.
Jinak ještě jednou pěkný článek. Dost mě obohatil a ukázal mi i jiný náhled na křesťanství.

3 Eliss Eliss | Web | 26. srpna 2017 v 21:15 | Reagovat

Náboženství neodsuzuji, i když sama žádnou víru nemám. Uznávám, že to spoustě lidí může pomoci...

4 Xantila Xantila | Web | 26. srpna 2017 v 21:45 | Reagovat

Bible a náboženství obecně jsou hrozně složité věci. Hnusí se mi fanatici, kteří si Bibli vykládají doslova a pálí knížky o Harrym Potterovi protože čarodějnictví. Na druhou stranu Bible obsahuje i spoustu životní moudrosti přijatelné i pro nevěřící.
Někde jsem slyšela názor, že víra je dar. A asi ano, přijde mi, že lidé, kteří věří v Boha a Ježíše mají v životě co se týče morálky a pod. o opěrný bod navíc. Mě holt dosud nebylo dáno věřit, jsem ateista a mnohé věci v Bibli jsou mi vysloveně proti srsti, ale kdo ví, jednou se to může změnit.

5 Atheira Atheira | Web | 27. srpna 2017 v 6:21 | Reagovat

Mě víra sama o sobě přijde OK, o to víc, když jde o něco, co člověk ani neumí pořádně zařadit. Taková jakási síla, vesmír... nazývání Bohem už se mi lehce příčí.
Dokud se to nezačne schovávat za konkrétní názvy a určité náboženství, je to všechno v pořádku.
Ovšem takový ty biblický kecy a vymejvárny mozků jsou mi těžce proti srsti.

6 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 12:29 | Reagovat

[1]: Přesně proto jsem k Bibli chovala odpor, protože jsem si myslela, že když ji budu číst zařadím se tím mezi hloupé ovečky a to jsem skutečně nechtěla. Osoby, se kterými se nyní bavím a některé jsou věřící, však mezi ovečky skutečně nepatří.. zkrátka mi ukázali křesťanství z jiného soudku.. z toho "normálního" a ne z toho plného fanatismu, který se mi hnusí stále. Někteří lidé mi přijde, že mají Boha jako něco, kde se cítí bezpečně a schovávají se před realitou či tak něco, ale tito lidé stojí pevně na svých nohách.. používají je.. kráčí.. na cestě k Bohu.. k tomu, aby z nich byli lepší lidi.. a to mi přijde jako fajn. Dřív když se řeklo křesťanství představovala jsem si právě všechny ty ovečky, které nemají vlastní hlavu, ale teď si představím jen těch pár lidiček, který mají mozek a nebojí se ho používat.

7 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 12:31 | Reagovat

[2]: Děkuji za pochvalu. Když si věřící.. mohu se tě tedy na něco zeptat.. ty skutečně věříš v "Budiž světlo" nebo "neposkvrněné početí" atd.? Nebo jak se na to díváš?

8 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 12:33 | Reagovat

[4]: Přijde mi, že všechna náboženství jsou dobrá.. není na nich nic špatného.. ale lidi to pak zkazí.. například právě tím příšerným fanatizmem. A podobné je to i co se týče demokracie atd. Myšlenka je to dobrá, ale lidi z toho vždy udělají něco strašného.

9 Asterius Asterius | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 12:36 | Reagovat

Na začátku popisuješ ten největší problém, který nevěřící mají. Nevěřící člověk si totiž myslí úplně něco jiného o náboženských otázkách, než jak je pojímají samotní věřící. A podle tohoto chybného smýšlení pak nevěřící odsuzují náboženství/křesťanství.
Tenhle krok vpřed, co jsi udělala, by měl učinit každý.

A pak je dobré, že jsi otevřená diskusi. Klidně se mě ptej, rád odpovím na slušné dotazy. :-)

10 Sabča Sabča | Web | 28. srpna 2017 v 13:04 | Reagovat

já to nikomu neberu, naopak nemám ráda když mi to někdo vnucuje!

11 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 28. srpna 2017 v 13:45 | Reagovat

[6]: Zažila som nie raz, keď sa z mojich priateľov stali fanatický veriaci a vždy to bol koniec priateľstva.
Veľmi mi to na pozitívnom vzťahu k veriacim nedalo.
No aby som to nehádzala len na negatívne skúsenosti. Kresťanstvo mi svojim konceptom nevyhovuje, je silno patriarchálne, chýba mi v ňom rovnováha pohlaví. Miesto vyrovnaného modelu boh+bohyňa tu je akýsi boh, ktorý sám seba pošle na smrť v podobe svojho syna a bla bla bla.
Tiež mi nesedí to nekonečné oháňanie sa bibliou ako keby ju napísal sám boh, pričom isté evanjelia boli zámerne vynechané, kniha samotná bola viackrát upravovaná aby vyhovovala daným dobám a som si istá, že veľa zo kontextu sa stratilo vo vlnách času.
Snažím sa kriticky myslieť a kresťanstvo s bibliou pre to nemá u mňa šancu...
Ale chápem, že existujú ľudia, ktorí by bez nej boli steatení.

12 Michal Michal | Web | 28. srpna 2017 v 13:46 | Reagovat

"Bůh" je velmi abstraktní pojem a je třeba si uvědomit, že všechno co čteš psali jen lidé. Lidé vždy dokázali jen něco a to co bylo nad jejich chápání vždy nahradili "bohem". Vezmeme jako příklad tebou zmiňované "Budiž světlo". Lidé před těmi 2 000 lety vůbec nevěděli co to světlo je, nevěděli že to je proud fotonů (subatomárních částic), které se pohybují rychlostí cca 300 000 km/s a mysleli si, že muselo nějak vzniknout, tak si tam dosadili boha, který ho vytvořil. Také jsem dřív opovrhoval všemi náboženstvími, ale teď už vím, že lidé musí v něco věřit, jinak to nejsou lidé, ale jen roboti. Je jedno jestli to je "bůh",fyzika nebo cokoliv jiného.

13 gongho gongho | 28. srpna 2017 v 14:57 | Reagovat

bibli jsem přečetl celou a nikde se tam vysloveně nepíše, že ježíš nebyl raptor. takže já věřim, že ježíš byl dinosaurus. a vy všichni, co si myslíte, že měl podobu člověka, no, vy prostě nejste v křesťanství ještě tak pokročilí jako já. sorry.

14 Jája Jája | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 16:08 | Reagovat

Věřím v něco jako "vyšší moc". Blbeček na mráčku mě fakt pobavil. A neodsuzuji lidi, co chodí do kostela, jen prostě nevěřím v církev ani v žádné konkrétní náboženství.

15 Teri Teri | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 19:20 | Reagovat

Já nechodím do kostela, ale přesto věřím v boha modlím se, ale nechci nikoho  nutit, aby také věřil

16 Steeve X Steeve X | Web | 28. srpna 2017 v 20:25 | Reagovat

Skvělý článek.

Jak vidíš v komentářích, Češi jsou značně zatížení soudruhovským balastem, který jim občas zabraňuje myslet otevřeně.

Pro mě bůh není. Náboženství neuznávám. To, co popisuješ, není tolik náboženství, jako víra. Dvě odlišné věci. Každý v něco věří - jestli ses zrovna ty rozhodla následovat jakousi šablonu, kterou křesťanství představuje, budiž. Do hlavy ti nikdo nevidí a je to zcela tvoje věc, za kterou se nemusíš vůbec nikomu zodpovídat, byť bys byla třeba muslim nebo buddhista.

Ale.

Sama říkáš, že sis "vybrala" to, co se ti hodí. No a stejný problém mají i náboženští fanatikové. Lidi sou různí, a tak i různě přistupují k náboženství  (proto nesnáším v tomto směru nálepkování, což je dnes mimořádně v módě). Problém islámu třeba je, že tam si imám může vykládat doslova co chce. Nepřipadá ti to děsivé? A co teprve když u nás kazatel vykládá to, co mu bylo výslovně uděleno k vykládání? Zkrátka a dobře náboženství je neudržitelná konstrukce, a v souznění s ním nežije snad nikdo. Každý si ve finále vezme to, co se mu takříkajíc hodí do krámu.

Nejlepší jsou křesťani, kteří se po smrti blízkého, nebo když něco echt potřebují, jdou horlivě modlit do kostela. No není to nádherný odraz lidství?

Věř, čemu chceš. Dokud to nezačneš cpát ostatním, nikdo ti nemůže říct ani 3,14ču.

Snad zas někdy dekonvertuješ (:D)

17 Lena Lena | 28. srpna 2017 v 22:54 | Reagovat

Milá ŽOLANDO, srdečně Tě zdraví Lena a posílá odkaz (pro tebe i všechny, kdo mají zájem) na kontroverzně vtipný dokument pojednávající o systému víry v Boha.
Pokud jsi ještě neviděla, pobavíš/te se, možná i zamyslíš/te. Nad čím? Více >
http://zivavoda-lena.blog.cz/1705/proboha-kontroverzni-dokument-skladajici-na-kolena-system-viry

Pěkný den

18 Káťa Káťa | Web | 28. srpna 2017 v 23:02 | Reagovat

[7]: Jsem také věřící a ano, věřím i na, jak říkáš, "Budiž světlo". Protože jsem se setkala s názorem, že Bibli nemůžeme brát doslovně a to, co je tam popsáno jako jeden den pro Boha můžou být pro nás i miliardy let.
Stejně je to pak i u dalších, pasáží, na které nevěřící často naráží. Prostě je třeba hledat to "za tím".

19 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 1:12 | Reagovat

V blbečka na mráčku věří jenom primitivové bez schopnosti uvažovat široce a abstraktně. Pro ty ostatní rozumný to blbeček na mráčku nikdy nebyl, neni a nebude.
Bible je zajímavý čtivo, rozhodně v něm člověk najde spoustu poučných metafor, když se správně kouká. Osobně nemam ráda flusání na nic z toho. Ani na flusání na víru v Ježíše kvůli pár fanatikům, co pálí Harryho Pottera a střílí lidi v nemocnicích na oddělení, kde provádí potraty, ani na flusání na muslimy, kvůli pár vrahům, co schovávaj teror za Korán, kterej je uplně stejně plnej podobenství, jako Bible. Ještě bych zmínila pár fanatiků, kteří podobně jako ostatní fanatici sami sebe nazývají těmi s jasnou myslí a jsou schopný uboze útočit (verbálně i fyzicky) na člověka, kterej jim nikdy nic neudělal, jenom protože neni militantní ateista jako oni a místo toho je žid/křesťan/muslim/mazdaita/whatever. Chování jak v mateřský školce, ale my jsme ti, kterým to nejvíc pálí, protože nevěříme v "dětský báchorky" (podle našeho hodnocení ověřeného argumentačním kruhem, jako ostatně všechno další ověřování) a máme strašnou potřebu útočit a smát se všem, který těm "dětským báchorkám" věří, žejo. Tyhle lidi nejsou schopni o moc širšího uvažování, než ty náboženský fanatiky, který tolik kritizujou, často pomocí lživých a překroucených informací.
Takže klid, studovat a zajímat se o jev náboženství je ctnost, ne slabost.

20 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 29. srpna 2017 v 1:14 | Reagovat

Věřit je svinstvo. Věřit znamená oblbovat sebe samotného. Nesmíš věřit, musíš poznávat objektivní realitu, ne ji uměle konstruovat vírou. Věřit znamená houby vědět. Věření je nejnižší a nejubožejší forma mentálního procesu, a to hlavně proto, že je to dobrovolné a úplný opak vědění. Člověk může toužit, přát si, myslet, doufat, předpokládat, to všechno ho směřuje k poznání, k vědění. Ale víra? Víra si nárokuje pravdu tím, že praští do stolu a řekne: "já věřím".

Existují jen dvě možnosti: buď něco existuje nebo to něco neexistuje. Nic mezitím. Víra utváří třetí kategorii: prostě si usmyslíš, že to existuje, "věříš".

Cituj tebe: "něco, co je tak abstraktní, až je to konkrétní" & "...něco, co je "za vesmírem", zároveň všude kolem nich..." Cituji Holbacha: "V obvyklé praxi jsou slova určena k zpodobení věcí skutečných, existujících a známých. V theologii jsou slova určena toliko k zpodobení slov". To, co jsi napsala, jsou slova pro slova, která neznamenají nic. Řekni mi, jak se to "něco" projevuje? Jak to ovlivňuje svět? Lze to empiricky poznat? Nejde. A pokud označíš Bohem něco, co empiricky pozorujeme, tak tak bezpochyby označuješ věci, které už jméno mají, případně to jméno jistojistě nepotřebují (například pro čokoládového jednorožce s příchutí růžové zmrzliny opravdu nemusíme vytvářet jméno, které by bylo v obecném slovníku populace, protože je prakticky jednodušší ho popsat). Používáním tajuplného slova "B/bůh" akorát manipuluješ s posluchačem a vyvoláváš falešný pojem tajuplnosti a nepoznatelnosti toho jevu.

Bible jako kniha je perverzní směska filozofie, poezie a beletrie. Obsah je velice nekonkrétní a zavádějící. Četl jsem lepší knihy. Pokud se chceš učit umění života, čti knihy, které tam necpou tolik zavádějícího patosu - Seneca, Erich Fromm (od něj si stačí přečíst libovolnou, všechny jsou totiž stejné), autobiografie... dle své chuti, každému prospívá něco jiného.

21 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 29. srpna 2017 v 1:28 | Reagovat

Tak teď jsi mi dala zajímavý podnět na článek. Ne o víře jako takové, ale o tom, co víra dělá z lidí.
Ona je oblbuje a křiví.
Proto jsem docela proti ní (mluvím teď o křes.církvi a jejích "živ. stylech".)

22 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 8:32 | Reagovat

[9]:Myslela jsem si o víře úplně něco jiného kvůli tomu, že jsem se na víru ptala částečně fanatických lidí či lidí, kteří věří, protože věřili jejich rodiče.. tito lidé nedospěli k víře vlastním rozumem.. svou logikou.. ale jen papouškují, co slyšeli.. a vždy když se takových lidí ptám, tak se najde otázka, na kterou neznají odpověď, protože ji nikde neslyšeli.. a jsou potom v háji.. nemají argumenty a já je tím dostanu do rozpaků.. jakoby jim tím řeknu, že v to co věří celý život, je blbost a jim se jakoby celý život sesype, proto ve výsledku se se mnou od začátku nechtějí na toto téma bavit, protože považují veškeré mé otázky za hříšné, považují za hřích, že uvažuji o tom, že Bůh neexistuje. Až teprve poté jsem narazila na lidi, kteří toto za hřích nepovažují a kteří mi byli schopni zodpovědět mé otázky či ještě zodpoví až se k tomu zase někdy dostaneme či zkrátka přiznat a říct "já nevím" a pak přijít domů.. popřemýšlet si o tom.. a třeba najít odpověď na mou otázku.

23 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 8:41 | Reagovat

[11]: Proč byl konec přátelství? To tě ta osoba chtěla tahat do kostela? zkrátka z tebe udělat věřícího nebo proč?

A co se týče Bible.. myslím, že tohle je hloupost, protože všechny Bible jsou překládány do národních jazyků přímo z originálu.. právě proto aby se ztratilo, co nejméně věcí.. a Bible zůstala zachovaná, co nejvíce ve svém pravém znění.. dokonce Bible kterou jsem četla, měla vždy dole napsáno ještě více možností, jak lze některé věci přeložit do češtiny.. zkrátka se skutečně snaží Bibli neměnit. Ty změny co se týče historické doby.. ty podle mě dělali až kněží v kostelech, ale jen slovně. Samozřejmě se mohu ale také mýlit, ale toto jsem slyšela.

Rozhodně má křesťanství své mouchy.. rozhodně jsem nepsala tento článek proto, abych někoho obrátila k víře, protože rozhodně nejsem křesťan.. jen jsem se chtěla podělit o to, že jsem na tuto problematiku změnila názor, který je rozhodně lepší než ten, který jsem měla předtím.

24 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 8:49 | Reagovat

[12]: Dřív jsem se označovala jako ateista.. protože jsem byla hrdá na to že jsem Čech.. a zde plus mínus je to samý ateista.. milovala a stále miluju svíčkovou, protože jsem Čech.. nosím ponožky v sandálech atd. :D .. když jsem se ale poté zamyslela.. došlo mi, že ateista nejsem, protože věřím.. jen ale přesně nedokáži popsat v co vlastně.. možná v Matku Přírodu.. řekla bych před dvěma lety možná před rokem.. ale pak mi jedna osůbka řekla, že věří, že něco je i nad přírodou.. a mně došlo, že vlastně proč ne.. když může být něco nade mnou, tak proč ne i nad přírodou.. zkrátka nedokáži říct, v co věřím, jen vím, že věřím a vím, že nevěřit v nic ani nejde, protože když má člověk dostat kouli z testu či má být propuštěn z práce.. začne věřit každý.. a modlí se, aby se tak nestalo. ;)

25 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 8:51 | Reagovat

[13]:Myslím, že tohle je fakt zcestný názor.. v tom případě musíš věřit i v to, že byli Josef s Marií dinosauři, protože si jinak fakt nedokáži představit, jak člověk rodí dinosaura. Tohle je fakt mimo mísu.

26 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 11:59 | Reagovat

[16]: Říct že konvertuji.. to mě ani nenapadlo nazývat se konvertitou.. myslím, že konvertita přechází od jedné víry k druhé.. ale já jsem žádnou víru neměla.. teprve si ji utvářím.. a momentálně pochybuji, že ji někdy dotvořím.. protože pokaždé budu mít lidi, kteří mi řeknou nějaký argumenty a vždy to moji víru ovlivní, ať je jakákoliv.

Každé náboženství člověku ukazuje, jak by měl přibližně žít.. co se týče křesťanství viz. desatero.. lidi z toho ale vždy udělají něco jiného.. něco hrozného, děsivého.. a je jedno jestli je to nějaký imám či křesťanský kazatel.. vždy to skončí tak, že i když je v Bibli nezabiješ.. tak někdo k tomu přidá klidně si zabíjej, ale ve jménu víry.

27 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:01 | Reagovat

[18]:A co je "to zatím" u neposkvrněného početí? A nebo moje otázka.. co bylo před "budiž světlo", co bylo před Bohem?

28 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:04 | Reagovat

[19]: Tenhle názor se mi líbí.. být zavilý ateista a stále si trvat na svém a nepřipustit jiný názor, je stejně ujetý jako být fanatický věřící pálící knihy Harryho Pottera.

29 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:16 | Reagovat

[20]:Existují ale věci, které zkrátka nelze vědou vyzkoumat. Jsou přístroje, které nám dávají možnost pojmout to, co nepojmou naše smysly např. ultrazvuk.. ale pak jsou zase věci, které nedokáží "pochopit" přístroje.. čich.. ale co když existuje něco co nedokáže pojmout ani člověk ani přístroj a přesto to existuje.. v tom případě mi nezbývá nic jiného než v to "něco věřit, že existuje.
Říct že někoho manipuluju..to se mi fakt hnusí.. protože o to mi skutečně nejde.. někoho ovládat.. jen říkám svůj názor, který sama v sobě ještě nemám úplně urovnaný a možná proto ho píši, protože mě zajímá i názor ostatních.. diskuze.. abych si mohla svůj názor vytříbit.
To že existují lepší knihy než bible.. to ti nevyvracím.. bible rozhodně není moje nejoblíbenější kniha.. ale myslím si, že je to kniha, ze které si člověk může něco odnést, když se trochu zamyslí a netrvá fanaticky na ateismu (protože to je poté stejný hlupák jako ten, co je fanatický věřící)

30 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:17 | Reagovat

[21]: To ale nedělá víra.. ale lidé, kteří ve jménu jí mluví a v tom je velký rozdíl.

31 Kory Kory | Web | 29. srpna 2017 v 17:16 | Reagovat

[19]: Ano.

32 Ivuš Ivuš | 29. srpna 2017 v 17:48 | Reagovat

Hezký článek, vždy si ráda vyslechnu (v tomto případě počtu) o nevěřícím člověku, jež se dostal do kontaktu s vírou a byl ochoten vystoupit ze svého "bodu", kdy si Boha představoval jako "starého vousatého pána na mráčku".
Víra samotná (nejen křesťanská) má několik forem, prochází stádii, jsou tam krize, ověřování, ztrácení víry a opětovné uvěření a posilnění. Souvisí s nitrem samotného člověka, s jeho výchovnou, prostředím, vzděláním a ochotou se vystavovat i jiným podnětům, jež ho nutí přemýšlet o své vlastní víře. Což je ve skutečnosti opravdu nádherná věc, protože díky ní může člověk růst, ale bohužel díky tomu může i člověk zakrnět a např. považovat ateistu za člověka, jež má strach uvěřit, že existuje i něco, co nepochopí (Bůh samotný je totiž něco, co se samotnou svou podstatou nachází mimo možnosti lidského poznání, tudíž pochopit Boha je pro člověka nemožné - všímám si, že pro mnohé nevěřící je toto kámen úrazu).
Každý člověk je jiný, i mezi věřícími jsou různé "druhy", také křesťan není jako křesťan - římskokat., evangelista nebo možná člen nějakého "nového hnutí", jež máš ve svých "osnovách" zapojeného i Ježíše Krista. Křesťanství samo o sobě je sice jednotný pojem, nicméně je rozčleněno do takových složitých systémů, podsystémů a vzájemných vztahů, že je opravdu složité se v něm vyznat i pro člověka, jež věří od malička a vyrůstá ve společenství věřících. Jak jsi psala o té nudě a omezování se, "nudný člověk" je termín, pod kterým si možná budeme představovat každá něco jiného, tichý člověk - člověk více introvertní nemusí být nudný, naopak může mít bohatý život, ale k tomu je nutné jej poznat osobně a trochu více =) s vírou samotnou to až tak nesouvisí. Odříkání je velká kapitola, osobně na něm nevidím nic zlého, někdy dokonce obdivuji ty, jež jsou jej schopni (a nemusí souviset pouze s vírou, např. já bych moc ráda byla abstinent, ale některým tekutinám nejsem mnohdy schopna odolat) - ano povrchní příklad, ale snad chápeš kam mířím. Nadávání - každému občas něco uletí (i když znám lidi, jež klasické nadávky nahradili jinými slovy, například kamarádka namísto kurva říká kudla :D není to sprosté, nicméně slovo splňuje stejný význam, takže otázka je - je to nadávání nebo ne?). Samozřejmě oddaný dogmatismu je jen pro některé, ne každý má tu vůli to vydržet, ale nedá mi to - právě to, že křesťan se ne vždy chová jako křesťan (např. pomlouvá nebo ne vždy pomůže) je častým argumentem pro faleš věřících.
Je to tak složité téma, že na to těžko napsat jeden komentář.
Snad jen - poznat víru a její důležitost pro věřícího není možné, dokud nepoznáš samotného věřícího a on bude schopen se s tebou na toto téma plně bavit (bohužel kvůli předsudkům je to mnohdy hodně těžké), také je fajn, když člověk zná katolíka, evangelíka, protestanta, atd. a trochu se orientuje v těch rozdílech.
Číst Bibli - pro nevěřího to dle mého trochu postrádá smysl, protože si mnohdy neuvědomuje ten význam a především kontext a nemá nikoho, kdo by mu ho vysvětlit. Např. já bych si netroufla číst Bibli bez výkladových poznáme a bez toho, abych některé pasáže konzultovala s člověka, který se přímo věnoval studiu Bible, může se to zdát zvláštní, ale když si třeba na SŠ a přečteš si učebnici matematiky pro vysokoškoláky, tak taky potřebuješ někoho, kdo ti to vysvětlí a to můžeš být matematice oddaná sebevíce. S Biblí je to podobné. Svým nevěřícím přátelům, kteří měli zájem se dozvědět trochu více jsem vždy spíše doporučila některého věřícího autora, který píše "jazykem dnešních lidí" a chápe dnešní společnost. Osobně mám ráda halíka, který je sice někdy trochu složitější, ale je to vzdělaný člověk a číst jeho knihy je vždy poučné a někdy i výzva. Např. Noc zpovědníka není až tak složitá :) Myslím si, že knížky mnohem lépe pomohou nevěřícímu člověku pochopit koncept křesťanství a jeho určité prvky, než Bible samotná, protože - Bible není jedna kniha, ale soubor knih od různých autorů a z různých dob a je to opravdu spíše "učebnice pro VŠ" než čtení na zabavení :)
Ale ještě jednou - ráda jsem si článek přečetla.

33 Violet Violet | Web | 29. srpna 2017 v 19:53 | Reagovat

Já jsem věřící :-) ale občas mám pochybnosti... když vidím co se ve světě děje za nespravedlnosti :-( .

34 Asterius Asterius | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 21:22 | Reagovat

[22]: Aha. To bude asi také častý důvod. Lidé si samozřejmě dělají úsudek podle lidí, kteří zastupují křesťanství.
Jsi si jistá, že někdo považuje zpochybňující otázky za hřích? Myslím, že to není správné, v křesťanství je apologetika zcela běžná věc.
Ale chci jen upozornit, že když dotyčný věřící nezná odpověď na tvojí otázku, neznamená to, že křesťanství je hloupost. Křesťanská nauka je tak široká a hluboce rozpracovaná, že odpověď je potřeba jen najít.

35 alah alah | 29. srpna 2017 v 22:23 | Reagovat

Hezký článek, vždy si ráda vyslechnu (v tomto případě počtu) o nevěřícím člověku, jež se dostal do kontaktu s vírou a byl ochoten vystoupit ze svého "bodu", kdy si Boha představoval jako "starého vousatého pána na mráčku".
Víra samotná (nejen křesťanská) má několik forem, prochází stádii, jsou tam krize, ověřování, ztrácení víry a opětovné uvěření a posilnění. Souvisí s nitrem samotného člověka, s jeho výchovnou, prostředím, vzděláním a ochotou se vystavovat i jiným podnětům, jež ho nutí přemýšlet o své vlastní víře. Což je ve skutečnosti opravdu nádherná věc, protože díky ní může člověk růst, ale bohužel díky tomu může i člověk zakrnět a např. považovat ateistu za člověka, jež má strach uvěřit, že existuje i něco, co nepochopí (Bůh samotný je totiž něco, co se samotnou svou podstatou nachází mimo možnosti lidského poznání, tudíž pochopit Boha je pro člověka nemožné - všímám si, že pro mnohé nevěřící je toto kámen úrazu).
Každý člověk je jiný, i mezi věřícími jsou různé "druhy", také křesťan není jako křesťan - římskokat., evangelista nebo možná člen nějakého "nového hnutí", jež máš ve svých

36 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 29. srpna 2017 v 22:34 | Reagovat

[19]: Řekni mi ještě, kdy naposledy nějakej ateista (nikoli nacionalista) ve jménu ateismu (nikoli nacionalismu) někoho zbil proto, že byl věřící. Co já vím, tyto zvěrstva páchaj převážně nábožensky smýšlející jedinci mezi sebou, případně na ateistech. V Evropě se vesele můžeš hlásit k jakémukoliv náboženství a jsi právně chráněna ústavou, společensky jsi chráněna konvencemi, čili v nejhorším se ti dostane kyselých pohledů a pokud tě někdo zbije, půjde za katr. Zkus se v Saúdské Arábii nebo Egyptě považovat za ateistku (nebo se jako kluk líbat s klukem). Ústava tě neochrání. Je to společenská sebevražda a rodina tě nejspíše odepíše. Tam teprve poznáš, co to znamená, když někdo verbálně a fyzicky útočí na člověka s jiným náboženským smýšlením (nebo sexualitou).

Doporučuji přečíst článek "Radikální ateisté zabili 29 lidí při sebevražedném útoku v Iráku" pojednávající o jednom neslavném útoku Brigády mučedníků Charlese Darwina.

[28]: Řekni, co prakticky znamená "připustit jiný názor"? Neříkat, že ten názor je špatný? Nedebatovat o tom? Netvářit se kysele? A když ho připouštím nebo nepřipouštím, jak to změní tebe? Já tvůj názor a obecně názory různých lidí na náboženství chápu. Je to směska infantility, neschopnosti kritického myšlení a potřeby mít nějakou jistotu nebo směr v životě (biologický pud totiž stačí zvířatům, ale ne sotva rozumnému lidstvu). Jsem schopen je vyslyšet a následně zjebat, jak můžeš vidět tady všude kolem, a činím tak.

[29]: Ne, všechno jde vědou vyzkoumat. Pokud to jí nejde vyzkoumat, tak to nevyzkoumá nic. Věda znamená, že pozoruješ projevy, sbíráš data a dáváš je do souvislostí. Pokud nepracuješ s projevy, tak nepracuješ s ničím, pouze s fantazií a "co když". A "co když" to třeba neexistuje? Tomu se říká postulát úspornosti a je to základ intelektuální poctivosti. Nic neexistuje, dokud to není dokázáno. Jinak řečeno: abych dokázal, že tvůj bůh neexistuje, stačí mi dokázat, že nemáš důkaz. A ty nemáš důkaz, jen víru. Stejně jako v boha můžeš věřit v čajovou konvici, která letí na oběžné dráze. Nebo neviditelného růžového jednorožce.

Ultrazvuk existuje, protože se projevuje, lze ho nějakým způsobem zaznamenat. Zároveň jeho působení může ovlivnit i naše smysly, např si ultrazvukem můžem vyčistit zuby. Jak působí Bůh? Když neovlivňuje naše smysly, ani neovlivňuje nic, co by pak ovlivňovalo naše smysly, proč má cenu se jím zaobírat? Je to jako říci, že okolo Brna je neviditelná neidentifikovatelná bariéra, která nic nedělá. Má cenu si myslet (věřit), že existuje?

Rád bych tě viděl, jednak jsem tě neviděl dlouho, a také můžem o tomhle podebatovat.

37 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 0:09 | Reagovat

[36]: Bráško, zkus si někdy vyndat hlavu z prdele a pochopit, že militantní extremismus je chobotnice, která se procpe klíčovou dirkou kamkoliv. Do společenský nálady, do náboženství, do politiky. Argumentuješ kruhem a chceš po mě, abych ti to ověřila? Všichni argumentujeme kruhem, včetně tebe, tak se přestaň vyvyšovat jako ten správňáckej ateista, kterej má pravdu. Protože jsem lidi a jsme omezení. Jednoduchej příklad uplatňovanej na základě otázky věda/náboženství Čim argumentuje věda? Tím, k čemu došla. Jak k tomu věda došla? Pomocí nástrojů. Jaké nástroje používá? Vědecké. Jaké jsou vědecké nástroje? Ty jediné a správné, které fungují. Jak si věda ověří, že jsou její  nástroje ty jediné a správné, které fungují? Pomocí svých  nástrojů.
Ne, neuplatňuju alternativní pravdu v případě medicíny a nežeru homeopatika. Tohle podrývání "jediné správné vědecké pravdy" uplatňuju jenom v diskuzích s militantními ateisty.
Víš, kde jsou věřící fyzicky napadáni? Ve vysoce ateistických zemích světa v podobné míře, ve které jsou napadáni v SA ateisti. Jenom je to míň vidět. Vlastně to neni vůbec vidět, protože máme fajn ústavu, která každýmu garantuje právo na vyznání, jaký chce. Tak proč by se mluvilo o verbálním a fyzickém napadání věřících veřejně? Vždyť se jim vlastně nic neděje, žejo. Vždyť je nikdo nevěší a neposílá na smrt, žejo? V bezpečný Evropě/west. Americe se přece nemůže nic stát. Hlavněže nesnášíš extremismus nalevo i napravo, lol. Ale někde jinde je ti to očividně docela jedno. Jo a sorry, asi už ti neodpovim, protože mluvit do zdi do nekonečna fakt nemá cenu (nepotřebuju si vyvolávat fraktály) za prvý a za druhý bych ti odpověděla možná v jiný době, než v období učení se na zkoušky, které se právě týkají tohohle tématu, což je pro mě znamená poněkud hodnotnější informace, než kecy na internetu s tebou.

38 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 11:46 | Reagovat

[33]: Když máš pochybnosti jen občas tak to seš na tom dobře.. protože denně se děje takové špíny, že mi je z toho zle a to o spoustě věcí nevím.

39 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 11:49 | Reagovat

[34]: Vím, že to neznamená, že křesťanství je hloupost.
Jsem si tím jistá, někdo to považuje za hřích. Když se takového člověka ptám.. on nezná odpověď.. tak ho tím vyvedu z rovnováhy.. protože zpochybňuji jeho víru.. to co ho provází každou vteřinou jeho života.. a najednou se to má vypařit.. na základě mých otázek.. přijde mi někdy, že některým připadám jak satan, který je má svést z cesty nebo tak něco

40 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 12:01 | Reagovat

[36]: připustit jiný názor pro mě znamená.. že se zamyslím.. klidně několik hodin, dní.. promyslím si to zkrátka a pak teprve řeknu souhlasím, nesouhlasím či něco mezi tím. Co se týče jistoty.. jo je fajn ji mít.. ale rozhodně si nemyslím že zrovna jistot Boha.. mně stačí jistota že ráno budou mít v Albetrtě rohlíky, že neumřu hlady.. a mám se fajn.
Jinak chápu, že se nemusíme shodnout na názoru.. však prostě výměna názorů.. diskuze.. ale trochu slušnosti by neuškodilo.. už jenom to, že seš sprostej hraničí právě s fanatickým ateismem a s tím že mi to právě přijde stejně blbí jako fanatický věřící.. ve výsledku se chováte stejně.
Kdyby na zemi nebyl člověk.. tak by vědecky dokázáno nebylo nic a stejně by to existovalo.
Jestli se uvidíme nevím, způsobuje mi to akorát problémy.

41 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 12:03 | Reagovat

[37]: Chápu, že toto téma je velmi složitý a každý má jiný názor a někteří se zkrátka nikdy nedohodnou.. zkrátka nemohou.. ale slušnost dodržujte všichni.. zatím mi přijde že tahle diskuze je celkem fajn.. tak to nepokažte.

42 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 12:12 | Reagovat

[41]: Tobě odpovím. Mám na práci během dalších dnů něco fakt důležitého, takže další odpověď, kterou bych to mohla pokazit, nečekejte. Nemusíte mě ani označovat (jako mi odpovídat). Uzavřela jsem komentáře i u sebe na blogu, kam mi od včerejších dnů proudí proudy triggnutých weaboo kvůli mýmu článku o anime, hehe. Pá!

43 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 31. srpna 2017 v 19:15 | Reagovat

Krásný článek o krásném otevření očí :-) Věřím, že to pro tebe byl velmi obohacující zážitek a že díky němu přibude v tom našem zatuchlém rybníčku kapička milosrdenství a tolerance. Je jich obou velmi třeba!

44 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 31. srpna 2017 v 20:10 | Reagovat

[43]: Děkuji za pochvalu.. třeba to rozhodně je.. někteří lidé zkrátka nejsou schopní tolerance.. respektovat názor, vidění světa jinýma očima.. a akorát všem vnucují ten "svůj jediný správný názor".. a to je na nic

45 gongho gongho | 1. září 2017 v 6:33 | Reagovat

[25]: panna marie byla panna, když porodila syna ježíše. jakou roli v tom hraje josef?

46 Aa'esha Aa'esha | 1. září 2017 v 7:24 | Reagovat

Třeba tě můj muslimský pohled na Boha také o trochu obohatí, tak se o něj podělím :D

Ráda bych se vyjádřila hlavně k té "sebestřednosti" - v islámském pojetí Bůh nemá potřeby. Tudíž nepotřebuje ani to, abychom Ho poslouchali... kdyby to potřeboval, prostě by nás takové stvořil, no ne? Pointa je v tom, že my potřebujeme Jeho. Neříká nám co a jak dělat kvůli Sobě, ale proto, aby se nám lépe žilo. Korán (a před ním Bible a Tóra, které ale byly lidmi přepsány) je návod. Každý výrobce píše manuál ke svému produktu, aby uživatel mohl plně využít veškeré funkci a poskytoval mu dostatečnou péči, aby maximalizoval jeho efektivitu a životnost. A Bůh jakožto náš Stvořitel nám také dal návod, jak žít, protože my sami jsme svoji uživatelé.

Tady se dostávám k druhému bodu - že je náboženství omezující. Ano, svým způsobem. Stejně jako v manuálu k mobilu budeš mít, že ho nemáš házet do ohně nebo namáčet, náboženství ti zakáže alkohol, protože ti ublíží nebo ti zakáže krást a zabíjet, protože to ublíží společnosti. Lidé potřebují pravidla, tak to prostě bylo, je a bude. Proto také máme ústavu, mezinárodní smlouvy atd. Můžeš souhlasit nebo nesouhlasit s konkrétními pravidly, nicméně nesouhlasit se samotným konceptem pravidel je jednoduše nesmysl.

Nakonec ještě musím souhlasit s tím, že víra jen proto, že věří rodiče, je také naprosto nesmyslná. Moji rodiče jsou ateisté, já si islám vybrala sama po studiích nejmožnějších náboženství... ztratila jsem pak naději, že pro sebe najdu to pravé, a když jsem později ze zvědavosti četla Korán, nečekala jsem, že bych se mohla stát muslimkou. Můj manžel je zase narozený do muslimské rodiny. Nicméně prošel si obdobím, kdy se přestal modlit a víceméně se o islám nezajímal; pak se k islámu vrátil z vlastní vůle, protože nalezl víru - ne kvůli svým rodičům. Rozeného muslima v podstatě čeká jedna ze tří možností - buď bude bezmyšlenkovitě dělat, co ho učili rodiče, čemuž se nedá říkat víra, spíše zvyk; nebo od islámu úplně odpadne; nebo od něj odpadne částečně a pak v podstatě konvertuje zpátky.

47 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 1. září 2017 v 13:28 | Reagovat

[45]: Kdyby Josef byl člověk a ne dinosaurus.. tak by byl fakt divný, kdyby se staral o dinosaura.

48 gongho gongho | 1. září 2017 v 16:43 | Reagovat

[47]: mně to nepřipadá divné. jednoduše josefem prostoupila láska boží.

v bibli se taky nic nepíše o viru hiv aids, takže já prostě předpokládám, že aids je dar od boha a všichni dobří křesťané by měli usilovat o získání tohoto daru.

49 Asterius Asterius | E-mail | Web | 1. září 2017 v 20:36 | Reagovat

[46]: Krásně to vysvětluješ. Přesto se mi celý tvůj komentář hnusí, protože je to podlost a snaha o islamizaci.
Něco ti prozradím. Vy muslimové s vaší islamizací Evropy jste jen zneužívaní k vyvolání konfliktů, které mají nakonec přerůst ve 3. světovou válku.

50 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 1. září 2017 v 22:09 | Reagovat

[49]: Myslím, že se nejedená o komentář, který by se mě snažil islamizovat.. dokazuje to ta první věta, zkrátka říká svůj úhel pohledu, aby přispěla do diskuze.. na tom mi nepřijde nic špatného.. taky mi přijde hloupé házet všechny muslimy do jednoho pytle.. pochybuji, že všichni muslimové chtějí vyvolávat konflikty.. dělají to jen ti, které nám předhazují v televizi.. je jich sice hodně v poslední době, ale ne všichni.. taky si myslím, že žádné náboženství není od toho, aby se prostřednictvím jeho vyvolávaly konflikty. To, že se tak děje, je věc lidí.. ty vše kazí a dělají z dobrých věcí, vraždící nástroje.. vše je zneužitelné.

51 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 1. září 2017 v 22:17 | Reagovat

[46]: To mi přijde vtipný... jak sis mohla vybrat islám? Neměl by si člověk vybrat to, co se mu zdá nejvíc podložené? Chápu, že si vybere nějaké etické principy a hodnoty (já stoicismus) nebo sušenky v obchodě (dneska jsem vzal jaffacakes!), ale že si vybere přesvědčení o realitě? To sis jako vybrala, že existuje Alláh?

52 Asterius Asterius | E-mail | Web | 1. září 2017 v 22:24 | Reagovat

[50]: Špatně mě chápeš. Zájem na tvorbě konfliktů a války mají ti nejmocnější tohoto světa. K jejich cílům používají muslimy (a dál také všechny migranty) jako užitečné loutky, protože islám má násilí v sobě hluboce zakořeněné. Proto to jde tak snadno.

53 Aa'esha Aa'esha | 2. září 2017 v 5:40 | Reagovat

[49]: Já se nikoho islamizovat nesnažím. Pouze vyjadřuji svůj pohled na věc, tak jako všichni tady. V dnešní době existuje velké množství muslimů, kteří islám očerňují svým chováním. Dříve největší množství konvertitů volilo islám proto, že je inspiroval dobrý charakter muslimů. Dnes se lidé dívají na charakter muslimů a odvracejí se zhnusením. I já znám řadu takových, co by si muslim vůbec říkat neměli. Proto se snažím být alespoň trochu aktivní a být příkladem muslima, jak by měl skutečně vypadat. Samozřejmě nejsem dokonalá... Ale je lepší snažit se a vydat ze sebe to nejlepší, než nechat opravdový odpad dělat jméno islámu.

54 Aa'esha Aa'esha | 2. září 2017 v 5:47 | Reagovat

[51]: Právěže islám je nejlépe podložený. Koncept Boha jediný dává smysl. A ještě jsem nenarazila na nic, co by mi v islámu přišlo nesmyslné, narozdíl od jiných náboženství. Narozdíl od jiných náboženství vyzývá k tomu, abychom nenásledovali slepě, ale naopak přemýšleli.

Nevybrala jsem si, že existuje Allah. Vybrala jsem si, že existuje nějaká vyšší inteligence, která nás stvořila. Náš svět se nachází v časoprostoru, v našem světě vše, co existuje, má začátek. Tedy musí stát něco mimo čas a prostor, co dalo začátek časoprostoru. Islám je jediné náboženství, jehož koncept Boha se shoduje s mým.

55 Aa'esha Aa'esha | 2. září 2017 v 5:51 | Reagovat

[52]: Tak to je dobrý nesmyl. Islám rozhodně násilí zakořeněné nemá. O tom nemá smysl se dohadovat. Věnuj pár let studiu islámu odjinud než z alternativních médií a facebooku a pak se můžeme bavit znovu.

56 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. září 2017 v 10:11 | Reagovat

[53]: Dobrá, to jsem se možná trochu unáhlil, tak se omlouvám. Jenže prezentuješ islám jako něco nanejvýš ctnostného, a to ve srovnání s křesťanstvím působí naprosto směšně. V historii islámu bylo jen jedno světlé období - tehdy došlo k rozvoji filosofie a islámští učenci např. dokazovali de facto stejným důkazem jako křesťané existenci Pána Boha. Ale pak je označili za heretiky a odmítli jejich učení. A islám je zas tam, kde byl od začátku a je tam dodnes.

[55]: Tak ty si nejdřív nastuduj historii islámu od jeho založení. Jak Mohamed dokazoval "pravdu" svého nového náboženství? Mečem!
Psal jsem ti na tvém blogu, kdo vlastně islám založil. Proč jsi můj komentář smazala? Zdrcující pravda o islámu se ti nelíbí? Chápu, ale smazáním nepohodlného komentáře skutečnost nezměníš.

57 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 2. září 2017 v 11:21 | Reagovat

[56]: Jaký tvůj komentář jsem smazala.. mažu jen komentáře plné vulgárností.

58 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. září 2017 v 13:35 | Reagovat

[57]: Ty mě žádný. Všimni si, prosím, že odpovídám uživatelce Aa'esha, ne tobě.

59 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 2. září 2017 v 13:53 | Reagovat

[54]: No tak nám to teda podlož.

Vybrala sis, že existuje vyšší síla, to je úplně totéž, jakože sis vybrala, že existuje Alláh. Prostě sis vybrala, že podle tebe něco existuje. Proč si myslíš, že když má všechno v našem světě počátek, musí i svět jako takový mít počátek? Jakým právem uplatňuješ pozorování z části na celek? V našem vesmíru nemá nic konec, všechno se jen přeměňuje do jiné energie (zákon zachování hmoty). Znamená to, že náš vesmír nemá konec? Navíc - když připouštíš, že existuje koncept nepočátku, muže ho mít jak bůh, tak i vesmír jako celek. Kdyby vskutku našemu vesmíru dalo počátek něco jiného, jak víme, jaké to má ještě vlastnosti? Není trochu sebestředné tomu dávat antropomorfní vlastnosti, jako je třeba vůle? Zasluhuje to úctu nebo modlitby, když to bude nějaká věc, která naší existenci dala příčinu jenom proto, že musela?

[55]: Cituji s. 153 z knihy "Zaostřeno na islám" od muslimského duchovního Hamudah 'Abd al-'Átí:

"Pak museli podle Božího příkazu rozšířit znalosti islámu po světě, jenže neexistoval žádný telekomunikační systém, tisk nebo jiné médium masové komunikace. Jediný způsob jak to provést tedy spočíval v osobních a přímých kontaktech, což znamenalo, že museli překročit hranice. Nemohli je však překračovat v malých neozbrojených skupinách. Proto se přesouvali ve velkých ozbrojených skupinách, které se určitě jevily jako armáda."

Mají velikou ozbrojenou skupinu, která se možná jeví jako armáda, ale rozhodně to forma není násilí... fakt dobrý pokrytectví! Nevím, proč by se jinak islám dokázal rozšířit skrz celou Afriku jenom pouhým zvěstováním. Valná většina ideologií a vojevůdců si musela pomoci násilím, pokud chtěla rozšířit vliv - Alexandr Veliký, Napoleon, Stalin. Proč zrovna Mohamed nemusel používat násilí?

60 Aa'esha Aa'esha | 2. září 2017 v 19:49 | Reagovat

[56]: Prezentuji islám tak, jak jej já, můj manžel, moji přátelé a statisíce dalších lidí chápeme a snažíme žít a jak věříme, že jej žil i Prorok Muhammadﷺ. V čem je křesťanství ctnostnější - že bylo po staletí zneužíváno k udržování moci v Evropě (jako nyní zneužívají islám) a následně dospělo do bodu, kdy křesťané nemají sebemenší zájem dodržovat jakákoliv Biblí daná pravidla, zatímco islá se snaží zachovávat své hodnoty a ne přizpůsobovat si je, jak se komu zrovna hodí (přestože i to se samozřejmę děje, jinak by nemohl existovat "islámský" terorismus nebo saudskoarabská ideologie)?

Prorokﷺ dokazoval pravdu svého náboženství svým charakterem, milosrdemstvím, čestností a spravedlností. Meč používal, to ano - k obraně svého lidu. Násilí použité k obraně proti násilí, za násilí nepovažuji.

Komentář si nepamatuji, je možné, že jsem ho smazala, pokud byl vulgární. Diskuzi s někým, kdo se nedokáže vyjádřit slušně, nepovažuji za přínosnou. Nesouhlasit se dá i slušně a se vzájemným respektem. Pokud vulgární nebyl, tak netuším, kam se poděl, snad jej můžeš napsat znovu.

[59]: Co konkrétně chceš podložit? Že islám pochází od Allaha? To abychom diskuzi přesunuli jinam, to bude nadlouho, nejde to shrnout do dvou vět, minimálně ne tak, aby tě ty dvě věty přesvědčily.

To, že cestovali ozbrojení, bylo v té době naprosto běžné. Nikdo nikam necestoval neozbrojený. To neznamená, že zbraně používali - kromě sebeobrany. Nicméně nejsem historička a moc toho o této době v muslimském světě nevím - momentálně studuji události v životě Prorokaﷺ. Až s tím budu hotová, přesunu se k pozdějším obdobím. Nebudu diskutovat o něčem, o čem nevím, a tebe nepovažuji za důvěryhodný zdroj informací.

61 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 2. září 2017 v 21:15 | Reagovat

[60]: To máš pravdu, nebudem o tom debatovat. Chtlo by to opravdu podložit třeba to, jak víš, že skrz Mohameda prošlo něco od stvořitele všeho až k nám. A jak Mohamed letěl na koni...

Takovej Cyril a Metoděj rozhodně nechodili ve velkých ozbrojených skupinách. Svatý Pavel taky ne. Rozhodně si nedokážu představit, že by velká ozbrojená skupina někam přišla zvěstovat islám a kdyby nepochodila, tak by mírumilovně odtáhla.

Já jsem stějně důvěryhodný zdroj historických informací, jako seš ty, to jest absolutně mizerný. Oba svá tvrzení musíme podkládat skutečnými zdroji!

62 Asterius Asterius | E-mail | Web | 2. září 2017 v 21:27 | Reagovat

[60]: (V komentáři nebylo žádné vulgární slovo, pokud si pamatuji, těch se snažím vyvarovat. Byl o tom, kdo ve skutečnosti stojí za vnikem islámu. Ale to je jedno. Škoda, že to nebyl podmět k diskusi.)
A opravdu je tvoje prezentace islámu shodná s tou od dalších statisíců lidí? Velmi pochybuji. Myslím si totiž, že muslimové jsou v tomhle jako protestanti. Každý si tu víru vykládá víceméně po svém, nenajdeme žádné jednotné učení. To je pak problém. Kdo mi zaručí, který výklad islámské víry je ten správný?
Křesťanská víra je celá ctnostná, na rozdíl od muslimské. To je např. vidět v učení o nebeské odměně. Křesťanství učí, že v Nebi člověka čeká něco nevýslovného, něco tak úžasného, že se to nedá lidskými slovy popsat. Ale islám učí, že odměnou v nebi bude uspokojování sexuálního chtíče apod. To je tak pokleslé.

63 Aa'esha Aa'esha | 2. září 2017 v 23:06 | Reagovat

[62]: Nejvyšší odměnou je v islámu setkání s Allahem. A nejhorším trestem naopak to, že se na tebe Allah ani nepodívá. Příslib uspokojení sexuálních potřeb není motivace k tomu, aby se člověk snažil dostat do Jannah (ráje), slouží pouze jako opozice k postojům jako "žiješ jenom jednou!" nebo "musíš si užít mládí!" Mužům to pak pomáhá se sebekontrolou, protože ví, že o nic nepřichází a naopak získají mnohem víc.

Jak víme, který výklad islámu je ten pravý, je naprosto jednoduché - od toho existují proroci, mír a požehnání jim všem. Jsou příkladem toho, jací bychom se měli snažit být  i my. Jedině pokud se snažíme překroutit pravdu můžeme získat jiný pohled na islám, než jaký je. Ano, bohužel spousta lidí si pravdu překrucuje. Ale to není chyba islámu, že ano. Právě proto vás tady "islamizuju" :-D protože příliš mnoho lidí, a to i samotných muslimů, šíří bludy. Stejně jako diskutuji tady, mluvím i s jinými muslimy, abychom se společně zbavili desinformací, kterých je opravdu přespříliš.

Jak jsem řekla, pokud nebyl vulgární, netuším, proč bych ho mazala a můžeš ho napsat znovu. Možná šlo o technickou chybu, možná jsem ho smazala z roztržitosti, ale určitě ne úmyslně (za předpokladu, že vulgární opravdu nebyl).

[61]: Tak se tě mohu zeptat, jak je podložené, že Ježíš, mír jemu, dostal od Boha Bibli. A jak vstal z mrtvých. V čem je islám méně podložený?

Cyril a Metoděj určitě ozbrojení byli, případně s sebou měli někoho ozbrojeného. Jinak by nedocestovali ani do nejbližšího města ;-)

Pokud chceš skutečné zdroje, můžeš začít tady https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00KAPNJUS/ref=mp_s_a_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1504386254&sr=8-1-spell&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=Al+Bidayah+Wannihayah
To je taková klasika :-)

64 krasny-clovek krasny-clovek | 3. září 2017 v 11:01 | Reagovat

[63]: Ani Ježíš to nemá podložené. Je to podložené jenom tím, že to sami říkají.

A pohybovali se i se svatým Pavlem také s velkými ozbrojenými skupinami, které se mohly jevit jako armáda?

65 Asterius Asterius | E-mail | Web | 3. září 2017 v 12:43 | Reagovat

[63]: Mladým mužům to spíš škodí. Protože ti ve svých letech nemyslí na nic jiného a tohle je akorát rozohňuje. Pak není divu, že se klidně odpálí mezi lidmi-nemuslimy, aby dosáhli namlouvaného a kýženého uspokojení chtíče. V křesťanství je dychtivost po sexu spíš trestem za hřích prvních lidí.

O jakých prorocích mluvíš? V islámu znám jen jednoho — Mohameda. (Zjednodušeně by se dal popsat jako násilník a pedofil. Je mi líto. Snad se neurazíš.)
Ale nic si tím nevysvětlila. Ať je těch proroků třeba víc, tak právě oni jsou rovněž předmětem výkladů, pokud vím. Takže oni samotnou zárukou správného učení nejsou. Otázka tedy trvá. Kdo v islámu může zaručit, které učení je správné a které bludné?

Můj komentář na tvém blogu byl především o vzniku Koránu. Jeho původcem jsou ti samí lidé, kteří sepsali Talmud. Korán a Talmud mají mnoho společných rysů.

Jinak Pán Ježíš sám prohlašoval, že On je Bůh. Žádnou Bibli tudíž nemohl ani sám od sebe dostat. A tady je rovněž rozdíl mezi islámem a křesťanstvím. Mohamed svoje učení dokazoval mečem. Pán Ježíš své učení dokázal nadpřirozenými zázraky (uzdravování nemocných, vzkříšení mrtvých), splněním proroctví, která sám předpověděl, především o sobě (mučení, smrti a zmrtvýchvstání).

66 Aa'esha Aa'esha | 3. září 2017 v 18:37 | Reagovat

[65]: Mému manželovi to pomohlo. Ono asi záleží na tvém přístupu už od začátku. Ta samá kniha, která jim tu odměnu slibuje, jim taky zakazuje útočit na civilisty a trestat kohokoliv ohněm... A s křesťanstvím, inu, podle nich je vrcholem zbožnosti zřeknutí se sexu úplně. Ideálně bychom tedy měli vymřít?

V islámu je 25 proroků, jejichž jména jsou známá (Adam, Enoch, Noe, Hud, Sálih, Abrahám, Lot, Ismael, Izák, Jakub, Josef, Job, Jetro, Mojžíš, Áron, Ezechiel, David, Šalamoun, Eliáš, Elíša, Jonáš, Zachariáš, Jan, Ježíš a Muhammad, mír a požehnání Boží jim všem) a 124000 celkem. To je vcelku základní informace. Nejčastěji zmiňovaní v Koránu jsou Abrahám a Mojžíš, mír jim oběma. Pokud toto nevíš, snad by ses mohl trochu vzdělat dříve, než si utvoříš názor na islám.

Čím máš ono "násilník a pedofil" podložené? Že v té době byl "pedofil" absolutně každý, a to až do 19.-20. století, nehraje roli, že? Odpovědí na otázku je velké množství, ale vyberu si jednu, svou oblíbenou. K tomu potřebuju odpověď od tebe: jaké mohl mít Muhammad, mír a požehnání Boží jemu, důvody 'založit' a šířit islám? Napiš vše, co tě napadne.

To, že má něco společné znaky neznamená, že to napsali ti samí lidé, že ano. Oboje je učení původně toho samého náboženství, tak samozřejmě, že budou mít stejné rysy.

A řekni mi prosím jediný verš Bible, kde Ježíš, mír a požehnání Boží jemu, něco takového prohlašuje. Naopak se v ní mnohokrát modlí. Proč, pokud on sám je Bůh? Zázraky dostal od Allaha, tak jako Bibli.

67 Asterius Asterius | E-mail | Web | 3. září 2017 v 21:36 | Reagovat

[66]: Stejně to nemění nic na tom, že ta odměna je vcelku pozemská, ne rajská.
"Vymřít", jak ty píšeš, je takový ideál, ano. Už sv. Augustin měl myšlenku, jak by to bylo ideální. Kdyby všichni lidé byli dokonalí křesťané, vstoupili by do klášterů. Svět by dospěl ke svému přirozenému konci a, jak učí křesťanství, nastal by druhý příchod Krista. Tuhle myšlenku se sv. Augustinem zcela sdílím, protože by se jistě dostalo do Nebe mnohem víc lidí, než jak to je. A to je naprosto pozitivní.

Děkuji za poučení. Ale co vím, tak Mohamed je nejvyšším prorokem v islámu, takže má jakousi přednost, ne? Jaký byl Mohamed, to se dozvídáme z jeho životopisu. Vzal si za manželku malou holku, s kterou sexuálně žil od jejích 9 let. To určitě nebyl v té době běžný věk. O násilí Mohameda není nutné se široce rozepisovat. Je to ve vašich knihách (Al-Bukhari vol 4:196, Korán 9:123, Korán 9:29)
Mohamed šířil islám z rozkazu zjevení "anděla". Dávám do uvozovek, protože se nejspíš o anděla nejednalo.

Ano, společné znaky ještě nic neznamenají. Ale jsou tu další věci. Už jen ta stavba - v Koránu i Talmudu najdeme vždycky nějakou tezi a k ní antitezi. Toho se dá vždycky zákeřně využít. Ještě před vznikem islámu si Mohamed vzal Khadidju - Židovku. A prý byl původní Korán, který se nedochoval, psán hebrejsky. Mnozí židé, jako např. historik Bernard Lazare, uvedli, že vliv judaismu v Koránu je velice patrný.

Na závěr verše z Bible, kde se Pán Ježíš prohlašuje Bohem.
„Neb jako Otec mrvé křísí a obživuje, tak i Syn, kteréž chce obživuje. Aniž pak Otec soudí koho ale veškeren soud dal Synu, aby všichni ctili Syna, jako ctí Otce; kdo nectí Syna, nectí Otce...“ (Jan 5; 17–26)
„Já a Otec jsme jedno“ (Jan 10; 3)
„Filipe, kdo vidí mne, vidí i Otce... Nevěříte-liž, že já jsem v Otci, a že Otec ve mně jest?“ (Jan 14; 9–10)
V křesťanství je modlitba rozhovor. Takže když se Pán Ježíš modlil ke svému Otci, znamená to, že jen spolu rozmlouvaly dvě božské Osoby.
Co by tě ještě zajímalo z křesťanství? Rád odpovím. :)

68 Aa'esha Aa'esha | 5. září 2017 v 19:52 | Reagovat

Ještě odpovím, mám momentálně trochu jiné starosti

69 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 22:40 | Reagovat

"... záleží na tom, jakou formou v něho věříte, jestli slepě už od dětství, protože jsou věřící rodiče.. a pak skutečně děláte věci, které mi přijdou debilní.. mluvíte slušně, potichu.. stále se omezujete.. potichu se smějete kravinám a jste nudní a i vy samy se nudíte, ale nejste schopni z tohoto stádia vylézt."
Asi takhle, jsem věřící od dětství a jsem za to ráda. Jinak bych se se svou povahou k víře asi nedostala, nevím. Každopádně i to dítě musí dospět a říct si "ano, víra má pro mě význam" a jít k biřmování. Protože stává se, že děti věřících rodičů třeba přestanou věřit. Ono je to ve finále stejně na každém z nás, jen ti, kteří "věří od dětství" (ona to není moc víra, spíš styl života, malé dítě tomu moc nerozumí)to mají jednodušší.
Klidně se ptej, můžeme diskutovat až do aleluja... kdyžtak mi napiš na mail. :-)

Každopádně se mi tvůj názor líbí, takových lidí je vcelku málo mi přijde. A ještě, co se týče Bible, Starý zákon je nutno brát dost s rezervou a je k tomu potřeba vysvětlení. On to totiž nevěřící člověk (byť otevřený) není s to pochopit na první dobrou. Pro naší dobu je lepší brát Nový zákon. (Btw. Bible není kniha, ale knihovna. Každá "kapitola" je vlastně kniha.)

70 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 22:45 | Reagovat

[63]:Jen taková drobnost, Ježíš Bibli nedostal od Boha, on ji tvořil...

71 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 22:53 | Reagovat

[66]:U křesťaství musíš rozlišovat dvě věci, klášterní lidi a zbytek. Ti první se vzdali intimního života a zaavětili svůj život Bohu ale rcholem zbožnosti i tak je spíš vůle žít podle Božího příkladu. Každopádně Bůh stvořil muže a ženu s nějakým úmyslem a nějak a tedy lidé, co nejsou v klášteře, pro ně je milostný akt odevzdáním se jednoho druhému. Bůh rozhodně nechce, abychom vymřeli.

72 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 16:42 | Reagovat

[69]: Proč myslíš, že to mají jednoduší.. stejně k tomu pak časem musí buď dospět samy a to právě úplně v jiném stylu, aby to dávalo smysl a ne aby to byla jen jakoby "pohádka".. protože když k tomu nedospějí samy, tak buď věřit přestanou a nebo zůstávají jakoby mimo realitu.. nebo jakoby schovaní pod máminou sukní hezky v bezpečí, že Bůh je spasí.. nebo tak něco.. nevím, jak to popsat slovy.

73 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 20. dubna 2018 v 22:46 | Reagovat

[72]:Protože jsem to sama zažila, přesně proto si to myslím.

74 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 22:05 | Reagovat

[73]: Ale tak nemohla si zas prožít opak, že si k tomu dospěla úplně sama bez "pomoci".. bez rodičů.
Myslím, že stejně ve skutečnosti k tomu musí každý dospět sám a že to má každý jinak těžké.. v čem byl vychován, jaký je, co si prožil, jak moc je otevřený a schopný se nad takovými věcmi zamýšlet.. zkrátka to není tak jednoduché.

75 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 25. dubna 2018 v 10:30 | Reagovat

[74]:Nemohla jsem si prožít opak, ale přijde mi, že je to trochu těžší, dospět k tomu bez pomoci.
Jasně že k tomu musí každý dospět sám. A právě dětství to buď ulehčuje nebo ztěžuje... To jsemse ti snažila říct. :-)

76 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 25. dubna 2018 v 21:10 | Reagovat

[75]: Mně přijde, že to má zkrátka jednoduchý ten, kdo je schopný se nad těmito věcmi zamýšlet. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama